Motoryzacja

Ile kosztuje gaz diesla?

Używanie paliwa gazowego w silnikach wysokoprężnych jest w Polsce popularne co najmniej od dziesięciu lat. A jednak sporo ludzi nieustannie zadaje sobie pytanie, na ile opłacalna mogłaby być dla ich samochodu instalacja gazowa, oraz u kogo najtaniej ją założyć.

LPG do diesla – czy to się opłaca?

Sporo rodzimych użytkowników dróg potwierdza, że zakup samochodu z silnikiem diesla podsunęły im pozytywne opinie znajomych, zachwalających uzyskane dzięki temu oszczędności. Na nieszczęście, wraz ze wzrostem cen oleju napędowego, użytkowanie silników wysokoprężnych staje się teraz znacznie mniej sensowne niż dawniej. Z tego właśnie powodu posiadacze pojazdów przychylają się do innej kuszącej opcji, jaką jawi się w ich oczach diesel na gaz.

Czy gaz w ropniaku rzeczywiście jest rozwiązaniem sensownym? Fachowi pracownicy warsztatów uważają, iż w odniesieniu do niewielkich pojazdów rodzinnych – z pewnością nie. Wykorzystywane tam jednostki czterocylindrowe nie potrafią właściwie zużytkować całego potencjału LPG. Przeróbka silnika jest więc bezcelowa.

Diesel na gaz sprawdzi się znakomicie w pojazdach charakteryzujących się dużymi jednostkami napędowymi i znacznym przebiegiem, a także wysokim spalaniem. Wydatek staje się opłacalny bardzo szybko w odniesieniu do dłuższych tras oraz sporego załadunku. Łatwo zgadnąć, iż najbardziej zadowoleni z LPG są zatem użytkownicy ciężarówek i autobusów.

Diesel na gaz – jakie są koszty?

Przebudowa jednostki wysokoprężnej na instalację gazową nie wydaje się przedsięwzięciem nadmiernie skomplikowanym, gdyż wykonuje je wiele fachowych mechaników w całym kraju. Nadal jest dość drogie. Widełki cenowe są uzależnione od rodzaju konkretnej formy LPG, modelu samochodu i silnika. Montaż LPG do samochodu osobowego wyniesie nas ok. 5 tys. złotych. Jeśli mowa o ciężarówkach, ceny szybują nierzadko prawie 2-krotnie.

Polecane dla Ciebie