Motoryzacja

Jak usuwa się wgniecenia w samochodzie?

Są sytuacje kiedy na drodze przydarzy nam się nieduża stłuczka i wtedy w aucie robi się wgniecenie. Tego typu wgniotki przeważnie wyglądają mało urodziwie i w dodatku zmniejszają cenę samochodu. Coraz częściej wykonywane są bezinwazyjne metody wyciągania wgniotek w karoserii. Dzięki nim auto może wyglądać jak nowe i zazwyczaj nie ma żadnych oznak, że kiedykolwiek miał kolizję. Kiedy możliwe jest wyciąganie wgnieceń i na jaki sposób warto postawić?

Wyciąganie wgniotek za pomocą masowania blachy – jak to działa?

Metoda masowania blachy używana jest w przypadku tych części samochodu, do których istnieje opcja aby się łatwo dostać od środka. Jest to najczęściej maska i klapa bagażnika. Do tego typu wyciągania wgniotek konieczne jest użycie odpowiednich narzędzi. Pracownicy warsztatu używać będą wypychaczy blacharskich o różnych kształtach, rozmiarach i końcówkach a także dźwignie, czyli inaczej heble. Typ zastosowanych hebli wynika przede wszystkim z tego, czy nadwozie jest wzmocnione, czy nie. Za pomocą miękkich młotków, które mają podbijaki i prawidłowo dobranych hebli, blacha jest masowana w taki sposób, żeby przybrała swoją początkową formę. Sprzęty, które potrzebne są do wykonania tego typu masowania nie są tanie i najlepiej byłoby oddać samochód do specjalistów w Krakowie, którzy sprawnie pozbędą się z niego wgniotek. W Krakowie rekomendowania firma, posiadająca bogate portfolio to Eurograd – wyciąganie wgnieceń.

Wszystko o PDR – metodzie usuwania wgnieceń na klej

Jeśli nasze auto posiada wgniotki, ale nie zszedł z niego lakier to można wykorzystać metodę PDR a więc likwidowanie wgnieceń bez lakierowania blachy. Na samym początku trzeba pozbyć się zatłuszczeń i oczyścić interesujące nas miejsce, a potem położyć na tę blachę specjalny klej i przyczepić właściwą maszynę. Za pomocą tego przyboru wyciąga się obecne wgniotki. Po pełnym wyprostowaniu blachy zdejmuje się urządzenie i można zmyć klej przy pomocy zmywacza.

Dużą zaletą tej metody jest np. brak potrzeby odkręcania któregokolwiek z komponentów. Co więcej, często będzie stosowana w razie usuwania wgnieceń po gradobiciu.

Tej techniki lepiej nie wykorzystywać samemu w garażu gdyż konieczne jest posiadanie pewnych umiejętności i dosyć drogiego osprzętu. Zdecydowanie lepiej jest oddać pojazd w ręce specjalistów, których stuprocentowo znajdziesz w Krakowie.

Ostatnim sposobem, który możesz spróbować samodzielnie, jest wykonanie nagłej zmiany temperatur. W takiej metodzie w pierwszej kolejności trzeba podgrzać wgniecioną karoserię – na przykład za pomocą suszarki – a następnie natychmiastowo ją schłodzić. Do tego wykorzystuje się przeważnie suchy lód albo sprężony dwutlenek węgla. Blacha na skutek dużej różnicy temperatur powinna się naprostować. Technika ta ma mimo wszystko niewielką wadą – przeważnie podczas takiego zabiegu lakier ulega uszkodzeniu i trzeba go ponownie pomalować.

Jeśli wciąż nie jesteś przekonany co do tego, czy uda Ci się samodzielnie wyciągnąć wgniecenia z samochodu – zostaw to specjalistom. W Krakowie z pewnością jest warsztat, który spełni Twoje oczekiwania.

Polecane dla Ciebie