Budownictwo

Co ma wspólnego oszczędzanie z dociepleniem domu?

Jeżeli nie podoba Ci się, że płacisz bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie domu, albo mimo odkręcenia kaloryferów najbardziej jak się da w lokalu nadal nie jest ciepło, to najlepsza chwila, żeby podjąć decyzję o dociepleniu domu. Jakie korzyści będziesz miał wykonując taki remont w Warszawie lub Pruszkowie i dlaczego jest to tak bardzo polecane? 

Jak dużo zaoszczędzisz dzięki docieplaniu domu?

Docieplenie budynku pomimo tego, że wydaje się się drogim remontem, może pozwolić Ci zminimalizować opłaty za ogrzewanie nawet o 30%. Elewacja o dużej masie akumulacyjnej może trzymać nie wahające się temperatury bez względu na porę roku. A więc w zimę, gdy na zewnątrz jest temperatura na minusie, w docieplonym domu będzie mimo wszystko ciepło, a latem nie będzie się on tak nagrzewał od słońca.

Domy, których nie docieplamy narażone są na wilgoć i na rozwijanie się grzybów lub pleśni, a te są groźne dla zdrowia mieszkańców. Dodatkowo gdy na ścianie wyjdzie wilgoć, możemy być zmuszeni do zaangażowania firmy osuszającej elewację, a to wiąże się z kolejnymi opłatami, za które trzeba zapłacić. 

Docieplanie domu a zdrowie i względy ekologiczne

Jeżeli mieszkasz w Warszawie, albo okolicach jak przykładowo Pruszków, to na pewno dokucza Ci smog, który pojawia się każdego roku w zimę. Na podstawie danych od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w naszym kraju zasadniczym źródłem smogu są pyły wydobywające się z niezorganizowanego ogrzewania domków jednorodzinnych.

W dodatku mieszkanie w nieocieplonym budynku może negatywnie oddziaływać na naszą kondycję. Jeśli w lokalu mamy niewłaściwy mikroklimat i powietrze jest za bardzo przesuszone od nadmiernego ogrzewania to nasz organizm ma o wiele gorszą odporność. Jesteśmy w takiej sytuacji narażeni na nagminne zachorowania. Jeżeli za to oszczędzamy na ogrzewaniu a nasz dom nie posiada docieplenia to wystawiamy go na dużą wilgoć, a w konsekwencji na powstawanie grzybów i pleśni, które także są nieodpowiednie dla naszej kondycji.

Powinno się też dopowiedzieć, że odpowiedni mikroklimat oraz komfort termiczny są niezmiernie istotne dla formy i jakości życia. Z tego powodu już dziś pomyśl o dociepleniu domu bez względu na to czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

Czy docieplenia domów mogą mieć wpływ na estetykę?

Bardzo możliwe, że nie jest to jednoznaczne, ale docieplony dom posiada lepszą izolację od hałasu. Dla osób mieszkających w lesie albo niewielkiej wiosce być może nie jest to dużym priorytetem, ale na dużym osiedlu różnica jest odczuwalna. Powinno się jednak przypilnować żeby warstwa termoizolacyjna nie była za duża, dlatego że ograniczymy tym samym dopływ słońca, a to nie będzie ani ładne, ani dobre dla zdrowia. Brak słońca oddziałuje negatywnie na naszą kondycję psychiczną. Na koniec ostatnia istotna informacja – docieplając budynek można od razu zadbać o nową elewację. W ten sposób osiągniemy dwa efekty jednocześnie – nasz budynek zostanie docieplony i ulepszymy jego wygląd zewnętrzny. Właściwie docieplony budynek to również większa cena jeśli zdecydujemy się go sprzedać.

Źródło: STIS – docieplenia Warszawa

Polecane dla Ciebie