Budownictwo

Jakie są sposoby hydroizolacji piwnicy

Piwnica ze względu na swoje umiejscowienie poniżej poziomu gruntu jest bardzo narażona na szkodliwe działanie wody gruntowej. Ściany fundamentowe, które nie są odpowiednio zabezpieczone przepuszczają wodę, co będzie skutkować grzybem na ścianach i zawilgoceniem posadzki. Aby temu zapobiec trzeba zastosować hydroizolacje w Warszawie. W przypadku budynków już istniejących ocieplenie ścian jest zagadnieniem bardzo łatwym w porównaniu do zabezpieczenia ścian fundamentowych. Niestety, wiąże się to z przeprowadzeniem wyjątkowo drogich prac ziemnych, co w niektórych przypadkach jest trudnym, ale koniecznym zadaniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów dopiero budowanych. Z tego powodu warto taką hydroizolację wykonać w momencie, kiedy jeszcze fundamenty są odkryte. Zazwyczaj hydroizolację ścian piwnicy robi się papą lub masą bitumiczną. Są to dobre metody przeciwdziałające wnikaniu wody gruntowej do wnętrz piwnic. Jak dobrze zrobić taką hydroizolację?

Izolacja piwnicy – czy warto wykonać?  

Przepisy budowlane w Polsce nie są zbyt surowe jeśli chodzi o izolację fundamentów. Dlatego jest to etap często omijany przez właścicieli budynków. Mimo wszystko często okazuje się, że izolacja była jednak potrzebna i należy odkopać fundamenty, co jest wyjątkowo kosztowne. W przypadku domów, w których fundamenty pełnią jednocześnie funkcję ścian piwnicy, taka hydroizolacja jest z pewnością niezbędna. Nie zapominajmy, że woda gruntowa z łatwością znajduje najmniejsze szczeliny, aby dostać się do wnętrza piwnicy. W późniejszym okresie prowadzi to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, a także pleśni. Z tego powodu już na etapie budowy domu trzeba zadbać o efektywną i dokładną hydroizolację ścian fundamentowych. Warto dopilnować, żeby materiały użyte do zabezpieczenia były bardzo dobrei jakości, gdyż potencjalne modyfikacje czy wymiany mogą być bardzo kłopotliwe. Trzeba także wziąć pod uwagę odmianę gruntu na jakim posadowiony jest dom. Jeśli chodzi o pisaki sytuacja nie jest skomplikowana, ponieważ łatwo przepuszczają wodę. Większym problemem są grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują w sobie wilgoć nawet przez wiele miesięcy. Dlatego przed zaczęciem budowy warto wykonać badania geologiczne. Firmy oferujące takie usługi najczęściej znajdują się w większych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale zdarza się, że oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Jakie materiały są potrzebne do zrobienia hydroizolacji piwnicy

Istotna jest dobra jakość materiałów z jakich robi się hydroizolację piwnicy. Jakich surowcow powszechnie się używa? Zazwyczaj są to papy i masy bitumiczne. Zwłaszcza papy bitumiczne muszą być specjalnie przygotowane do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, gdyż charakteryzują się większą wytrzymałością. Nie można zapominać, że tego typu maty łatwo pękają podczas zginania, dlatego ostre krawędzie często wyobla się za pomocą zapraw. W przypadku gruntów przepuszczalnych zazwyczaj używa się masy bitumiczne rozprowadzane po ławach pędzlem. Kiedy dom stoi na gruntach nieprzepuszczalnych potrzebne może okazać się wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jakie są metody izolacji piwnicy? 

W sytuacji budynków z piwnicami, izolacja ścian fundamentowych umożliwia zwiększenie użyteczności tychże pomieszczeń. Z tego powodu należy dopilnować, aby była ona dobrze zrobiona:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed wybudowaniem ścian fundamentowych trzeba ochronić je przed podciąganiem wody z gruntu. Wówczas stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po ukończeniu tego etapu należy zacząć następne prace.
  • Drenaż – zrobienie drenażu niezbędne jest w przypadku niektórych typów gruntów i konstrukcji budynków. Na ściany fundamentowe zazwyczaj napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego potrzebne jest ich właściwe zabezpieczenie pod postacią drenażu.
  • Sezonowanie – po zbudowaniu fundamentów trzeba poczekać nawet kilka miesięcy, żeby materiał odpowiednio wysechł. Ważne, aby w takiej sytuacji z nakładaniem kolejnych warstw izolacji nadmiernie się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już fundamenty dobrze wyschną, ich powierzchnię trzeba starannie oczyścić. Następnym krokiem jest nałożenie tynku, a óźniej warstwy hydroizolacyjnej. Jeżeli budynek jest podpiwniczony opłaca się położyć także izolację termiczną, aby zapobiec uciekaniu ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja fundamentów zwłaszcza w przypadku domów posiadających piwnicę jest wyjątkowo ważnym etapem. Pozwoli w dłuższej perspektywie uniknąć problemów związanych z wodą przedostającą się do wewnątrz i drogich poprawek w zabezpieczeniu fundamentów.

Polecane dla Ciebie