Biznes

Co dalej z Nowym Ładem? – rozwiewamy wszystkie wątpliwości

O zmianach w przepisach w związku z wejściem od zeszłego miesiąca Nowego Ładu można usłyszeć od dłuższego czasu. Niestety dopiero po ich wejściu mogliśmy zobaczyć jak wiele mankamentów posiada. Początkowo mogło się wydawać, że reforma będzie bardzo pozytywna i sporo osób cieszyło się na wejście takich przepisów. Na początku roku, gdy pojawiły się pierwsze wypłaty wyszło jednak, że większość osób nie tylko nie nie ma większych wypłat, ale bardzo dużo traci. Księgowa w krakowie i w pozostałych miastach ma problemy, żeby poprawnie wyjaśnić interesantom jakie są modyfikacje i czy powinni składać w związku z tym dokumenty. Sprawdźmy kogo najbardziej dotkną nowe przepisy i co planuje w związku z tym Polski Rząd.

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?

Ta ulga jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych rzeczy. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu osoby, które zarabiają rocznie między 68 412 zł a 133 692 zł brutto nie powinny odczuć negatywnych skutków wprowadzenia Nowego Ładu. Problem pojawił się jednak jak zaczęto wgłębiać się w przepisy i sprawdzać co się stanie, jeżeli w danym roku pracownik pójdzie na zwolnienie lekarskie, dostanie awans i będzie zarabiać więcej, albo przejdzie na emeryturę i jego roczny zarobek brutto nie będzie mieścił się w tym zakresie. Okazuje się, że w takiej sytuacji osoba taka musi zwrócić ogromną ilość zarobionych środków do Skarbówki przy kolejnym rozliczeniu PIT. To powoduje, że osoby będący na etacie nie wiedzą, czy mają złożyć dokument, żeby nie uwzględniać ulgi przy wypłatach. Na jednej z ostatnich konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pracownik, który otrzymuje wynagrodzenie w kwocie do 11141 zł brutto miesięcznie i straci na Nowym Ładzie, dostanie wynagrodzenie szkód. Urząd Skarbowy jednak twierdzi, że nie ma systemowej możliwości uruchomienia tego i Polacy wciąż nie wiedzą co robić. Pamiętajcie, że jedną z lepszych rzeczy, jakie możecie zrobić, jest wybranie się do biura księgowego w Krakowie. Księgowe z pewnością postarają się Wam świetnie doradzić i wszystko wytłumaczyć.

Co z przedsiębiorcami w Polskim Ładzie?

Jeszcze zanim powstał Nowy Ład można było usłyszeć, że przedsiębiorcy mają gorsze warunki przy rozliczaniu się. Teraz przepisy, które wchodzą w ramach Polskiego Ładu, jeszcze bardziej utrudniają życie przedsiębiorcom, którzy utracą możliwość sprzedaży wykupionego z leasingu samochodu wcześniej niż po 6 latach. W przeciwnym wypadku konieczne będzie zapłacenie od tego podatku. Do końca zeszłego roku czas ten wynosił pół roku. Drugą istotną i niestety negatywną dla przedsiębiorców zmianą jest to, że oczywiście przedsiębiorcy nie są uwzględnieni przy uldze dla klasy średniej. Po raz kolejny udowadnia to, że są oni na niekorzystnej pozycji.

Czy Nowy Ład jest przemyślany?

Eksperci w prawie podatkowym uważają, że tak duża reforma podatkowa powinna być zdecydowanie bardziej i rozsądniej zorganizowana niż wprowadzony na początku tego roku Polski Ład. W 2021 roku wiele się słyszało, że Polski Ład spowoduje, że większość osób zyska, mało kto będzie w gorszej pozycji niż jest, rzeczywistość jednak pokazała coś zupełnie odwrotnego. Nawet jeśli Ci najgorzej zarabiający zyskują kilkadziesiąt zł w przeciągu miesiąca to zjada to szybko rosnąca inflacja. Dodatkowo tracą nie tylko Ci bogaci, ale także osoby, które samotnie wychowują dzieci. Jest to dla nich niesamowicie duży cios, o czym nikt nie wspomniał przy pierwszych rysach Nowego Ładu. Nie jest też nowością, że w o wiele gorszej sytuacji są jak zawsze przedsiębiorcy. Jeśli nie umiecie obliczyć czy rozliczać się ryczałtem, czy podatkiem liniowym, albo nie rozumiecie do końca nowych regulacji to spróbujcie skorzystać z usług księgowej w Krakowie. Biura rachunkowe na bieżąco zapoznają się z Polskim Ładem i analizują najlepsze opcje dla zainteresowanych.

Polecane dla Ciebie