Motoryzacja

Jak powstaje samochód? Ile osób go projektuje?

Nowych samochodów nie projektują jedynie graficy komputerowi. To praca projektantów, rzeźbiarzy, konstruktorów a także księgowych. Proces powstawania nowiutkich pojazdów jest fascynujący.

Wszystko zaczyna się jednak bezustannie od kartki papieru i ołówka. Ewentualnie tabletu, gdyż żyjemy w XXI wieku. Korzyścią szkicowania na tablecie stał się fakt, że niezwykle szybko można stworzyć realnie wyglądający rysunek, który bardzo dobrze odzwierciedla proporcje i bryłę pojazdu. Jednocześnie „od ręki” możemy go podsunąć kumplowi z działu, który będzie mógł spojrzeć na całość świeżym okiem a także w razie czego dorzuci swoje uwagi czy też propozycje.

Niezmienne jest, że pierwszy, roboczy projekt rysowany jest przez designera. Po wielu dyskusjach i zmianach powstaje ostateczny projekt. Od tej chwili do pracy zabiera się rzeźbiarz.

Postęp technologiczny w sektorze jest ogromny, co ma wpływ także na proces tworzenia aut. Chociaż projektanci są w stanie korzystać z rzeczywistości wirtualnej, model stworzony przy pomocy syntetycznej gliny jest wciąż strategiczną częścią procesu projektowania. To wtedy pierwszy raz jesteśmy w stanie zobaczyć oraz poczuć prawdziwe gabaryty pojazdu, jego linie oraz formę. Możemy go dotknąć i zrecenzować. W trakcie tworzenia modelu z gliny projektanci równocześnie nanoszą poprawki, gdyż zauważają detale, których nie oddają grafiki. Po zakończeniu etapu projektowania gliniany pojazd staje się praktycznie nie do odróżnienia od autentycznego samochodu. Jest w pełni pomalowany lakierem i zawiera wszelkie specyficzne detale np. przednią kratkę, światła a także lusterka zewnętrzne. Ma nawet szyby w oknach. 

Gdzie można nauczyć się projektowania pojazdów?  

Auta szkicują w szkolnych zeszytach uczniowie w całej Polsce. Z wielu tych uczniów wyrastają potem międzynarodowej sławy motoryzacyjni projektanci. Ich auta jeżdżą dziś po naszych drogach ze znaczkami BMW, Audi czy Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to w oczach większości osób praca marzeń. Projektowanie sportowych pojazdów, wszelkiego rodzaju imprezy ze znanymi projektantami oraz litry szampana i poklepywanie się wzajemnie po plecach. Projektowanie pojazdów to niestety nie jedynie blichtr i chwała a zwłaszcza rodzaj pracy podobny do medyka, przynajmniej w kilku aspektach – wymaga regularnego uczenia się, wyszukiwania nowszych trendów oraz apetytu nowych doświadczeń.

Typowy kierunek studiów projektowanie pojazdów w Polsce nie istnieje. Nie znaczy to, że od razu należy porzucić marzenia. Musimy jednak na niniejszą sytuację popatrzeć w szerszym stopniu. Niestety na znacznej części uczelni zagranicznych studiowanie wymusza znajomości języka z danego kraju. Na polskich uczelniach jest sporo pokrewnych kierunków, które są w stanie dobrze przygotować do wyjazdu i studiów poza granicami kraju. Są to między innymi: wzornictwo przemysłowe oraz architektura. Pamiętajmy, że samochód to również produkt, identycznie jak lodówka, albo zegarek. 

Najbardziej popularną uczelnią edukującą na kierunku projektowanie pojazdów stało się niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest ona jedną z najbardziej renomowanych szkół wyższych na całym globie z dziedziny projektowania samochodu, program jest prowadzony z doświadczonymi projektantami pojazdów, natomiast w kolejnych semestrach co najmniej projekt jest współtworzony razem z producentem motoryzacyjnym.

Następną szkołą wyższą dająca wykształcenie w stronę projektowania pojazdów jest Coventry University mieszczące się w Wielkiej Brytanii. Początek nauczania w tej szkole wyższej to lekcje podstaw szkicowania w perspektywie, nauka photoshopa, fundamenty programu 3D Alias oraz poruszanie podstaw aspektów technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej znanych włoskich uczelni zajmujących się projektowaniem w wielu jego aspektach to IED Instituto Europeo di Design. Na studiach tutaj watek projektowania pojazdów został rozszerzony o inne tematy m. in. projektowanie rowerów oraz jachtów. Ogromnym plusem tej szkoły wyższej jest lokalizacja, Turyn jest kolebką włoskiej motoryzacji.

W Europie posiadamy więc wystarczająco duży zakres uczelni w obszarze projektowania pojazdów. 

W znacznej części spraw szkoły wyższe są bardzo pomocne i wiodą studentów krok po kroku. Jeśli projektowanie pojazdów jest waszym marzeniem, to przeżyjecie również pełny etap rekrutacyjny. Ktokolwiek kto zdecyduje się na taką dorosłość przejdzie własną drogę. Niemniej jednak widok waszego końcowego modelu wynagrodzi stres i pot. Projektowanie pojazdów to zakres pełen uczuć, od świadomości satysfakcji do gorzkiej porażki.

Polecane dla Ciebie