Motoryzacja

Trudności z wtryskiwaczem – w jaki sposób można je zaobserwować? Czy możemy jechać?

Kierowcy, którzy posiadają samochody z silnikiem Diesla i taż z układem Common Rail bardzo chętnie znajdują ciekawostki które dotyczą tych mechanizmów, ponieważ wiedzą, że dobra eksploatacja oraz pielęgnacja w użytkowaniu diesla może sprawić, że usterki wystąpią później, niż w przypadku złego stylu jazdy. Sprawdź nasz artykuł aby sprawdzić jak zaobserwować problemy z wtryskiwaczem, oraz jak powinna wyglądać prawidłowa regeneracja wtryskiwaczy

Jakie są objawy uszkodzeń wtryskiwaczy??

Podają one paliwo,które jest zapalane od powietrza sprężonego poprzez tłok. Pamiętajcie, że na zimnym silniku niezbędne jest pośrednictwo przez świecę żarową. Kierowanie wtryskiwaczami jest wykonywane za pomocą komputera, który wie, ile paliwa powinien on dodawać. Jest to zależne on stylu jazdy a także momentowego zapotrzebowania na moc.

Ten układ działa wyśmienicie i zapewnia nam wyjątkowe osiągi a nawet bardzo wysoką kulturę pracy. Problem w tym, iż nie zawsze pracuje on w idealnych warunkach. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną problemów z wtryskiwaczem jest złej jakości paliwo. 

W przypadku gdy właściciel pojazdu zapomina o okresowej wymianie filtra, tankuje olej napędowy złego pochodzenia, możliwe, że wystąpi awaria wtryskiwaczy. 

Z wyżej wspomnianych powodów wtryskiwacz z czasem zaczyna się brudzić, aż do ich całkowitego zapchania. Usunięcie wszystkich osadów będzie niemożliwe bez mechanicznego czyszczenia. Dodatkowo  wszelki problemy z wtryskiwaczami zdarzają się z regułu przy dużym przebiegu, najczęściej grubo po 150 000 km. Jednakże nie jest to reguła. 

W jaki sposób pielęgnować wtryskiwacze?

Posiadaczy samochodów bezsprzecznie uraduje fakt, iż wtryskiwacze posiadają odporność na niewłaściwą eksploatację pojazdu, którą jest dynamiczna jazda. Oczywiście nie znaczy to, że kierowca nie musi zmieniać swoich złych nawyków przecież inne podzespoły w samochodzie niestety nie są aż takie odporne. Celem przedłużenia żywotności tych podzespołów, należy je czyścić, zarówno doraźnie jak i zapobiegawczo. Kierowca jest zobowiązany do kontroli stanu spryskiwaczy a także wykonać takie czynności w momencie pojawienia się pierwszych zabrudzeń. Uważaj gdy nie masz odpowiednich umiejętności, bo w łatwy sposób można zapowietrzyć układ paliwowy.

Czy można jeździć samochodem jeśli wtrysk jest zepsuty

Mechanicy bardzo często słyszą zapytanie o to, czy można jeździć autem który ma uszkodzony wtrysk. Bez wątpienia prowadzenie takiego samochodu będzie bardzo kłopotliwa. 

Można też nadmienić iż zastanawiające odgłosy wtryskiwaczy mogą być spowodowane zawieszonym wtryskiem diesla. Z jakiego powodu taki stan rzeczy określane przez mechaników jako ryzykowne? Na zawieszenie się wtrysku mają wpływ zgromadzone w nim zanieczyszczenia. W przypadku, gdy na iglicy oraz dyszy rozpylającej znajdują się osady a także nagary. Bez wątpienia iglica nie ma ja działać w zgodzie swoim powołaniem, a w tym czasie wtryskiwacz ulega zacięciu niezależnie od pozycji, w której aktualnie jest. Stąd już krótka droga do problemów z wtryskami, ponieważ zawieszenie ich w pozycji otwartej powoduje,że przepływ oleju napędowego nie ogranicza się barierą wtryskiwacza.

To są  najczęściej występujące problemy z wtryskiwaczami – sprawdź je!

Musisz mieć w pamięci, że uszkodzony wtryskiwacz oraz symptomy, jakie silnik musi znosić poprzez stukające wtryski, znacznie nadwyręża działanie napędu. Następny problem, z jakim często muszą się zmierzyć użytkownicy to lejące wtryski. Jakie szkody mogą uczynić w naszym pojeździe? Najczęściej w wyniku nieszczelnego wtryskiwacza rozprzestrzenia się pęknięcie głowicy, ponieważ jej temperatura jest zbyt wysoka.

Polecane dla Ciebie