Techniczne

Zwyżki – typowe i nieoczywiste przeznaczenia.

Zwyżki są narzędziami dźwignicowymi. Stosuje się je do różnego rodzaju prac, które powinny być zrobione na wysokościach. Jakie są rodzaje zwyżek i do jakich konkretnie prac się je stosuje? Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Rodzaje zwyżek koszowych

Podnośnik koszowy to sprzęt który na specjalnym ramieniu posiada umiejscowioną platformę. Pozwala to podnosić ludzi na różne wysokości. podnośniki koszowe kategoryzujemy  przez wzgląd na konstrukcję i na sposób poruszania. 

uporządkowanie przez wzgląd na budowę wyróżnia trzy typy podnośników:

    • podnośnik nożycowy – ma wysuwane ramiona, które są skrzyżowane, dzięki czemu  jest mocno stabilny.

    • podnośnik przegubowy – ma bardzo duży zasięg roboczy. przez co można postawić go w znacznej odstępie od miejsca świadczonej roboty. bardzo dobrze sprawdza się np. wśród ruchliwych ulickiedy należy wykonać działania odnośnie np. zreperowania sygnalizacji świetlnej.

    • podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem – stosowany do transportowania ludzi na duże wysokości. Ma nieduże gabaryty, gdy złożymy ramię potrzebuje mało przestrzeni.

Jednakowoż z uwagi na sposób przemieszczania,zwyżki dzielimy na dwa rodzaje:

    • samojezdne – poruszają się płaskim terenie, teposiadające napęd na cztery koła albo gąsienicowe bardzo dobrze sprawdzą się również w trudniejszych okolicznościach.

    • na podwoziach samochodowych – instalowane są na małych pojazdach oraz wielkich ciężarówkach. Czasami mocuje się je też na przyczepach ciągnących samochody.

Do czego stosuje się podnośniki koszowe

Zwyżki posiadają bardzo dużo zastosowań. Doskonale sprawdzają się w  wielu  niekoniecznie oczywistych dziedzianach. Poniżej podajemy przykłady wykorzystania podnośników koszowych.

Branża budowalana

Podnośniki koszowe bardzo często stosowane są oczywiście w branży budowlanej. Wykorzystuje się je do montażu elementów konstrukcyjnychlub  np. okien na dużych wysokościach. Zwyżek używa się też przy wykonywaniu  prac malarskich i przy elewacjach budynków. Są to takie działania  przy, których tradycyjne rusztowanie nie wystarcza.

Montaż reklam

Trudno wyobrazić sobie branżę reklamową bez stosowania zwyżek. bardzo duże reklamy montowane są na bokach wysokich budynków czy kilkunastometrowych tablicach przy pomocy podnośników. Stosowanie drabiny w takich sytuacjach jest po pierwsze ryzykowne, po drugie nie ułatwia zadania wreszcie przy ogromnych wysokościach jest wręcz niemożliwe. W tym przypadku podnośniki stanowią nieocenioną pomoc.

Mycie okien i elewacji

Dbałość o wygląd budynków również wymaga skorzystania z zwyżek. Używanie technik alpinistycznych podczas mycia okien przy dużych wysokościach jest bardzo niebezpieczne, nieprzyczynia się też do jakości wykonanej pracy. Dzięki zastosowaniu zwyżki, mycie okien czy czyszczenie elewacji przebiegnie o wiele szybciej, solidniej i bezpieczniej dla pracownika.

Dbanie o zieleń w miastach

Zwyżki mają zastosowanie również  przy dbaniu o rośliny  w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Od czasu do czasu drzewa potrzebują precyzyjnego podcięcia  gałęzi,ze zwyżką praca ta będzie dużo prostsza i bardziej bezpieczna do wykonania.

Usuwanie  śniegu z dachów

Pozostający na dachach śnieg bywa ogromnie niebezpieczny. wywołał on kiedyś  wiele  katastrof. Obecnie  właściciele budynków są zobligowani do częstego pozbywania się śniagu z dachów, aby udaremniać katastrofy Dzięki zastosowaniu w tym zadania zwyżki można usunąć śnieg dokładnie a do tego w prosty i bezpieczny sposób.

Eventy

Nieoczywistym użyciem zwyżek jest stosowanie ich w branży rozrywkowej. podnośniki koszowe stosowane są na różnego rodzaju imprezach. Czasem pełnią bardzo praktyczne funkcje przykładowo. oświetlanie sceny z wysoka, lub jako pomoc przy jej budowaniu . W niektórychsytuacjach sam podnośnik jest atrakcją. Pozwala ludziom wznieść się na dużą wysokość  aby  wykonać sobie zdjęcie i podziwiać widoki lub panoramę miasta przykładem może być Gdańsk. Naturalnie  podnośnik koszowy spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i nie należy się obawiać korzystania z niego w tym celu. ludzie , podczas wyjazdu w górę przypięci są na ten czas uprzężą asekuracyjną. Korzystanie z takiej atrakcji może być niezapomnianym przeżyciem.

***

Jak widać podnośniki koszowe  wykorzystywać można na wiele sposobów. Są przydatne nie tylko w budownictwie. Czy znałeś wszystkie zastosowania? Napisz poniżej.

Polecane dla Ciebie