Motoryzacja

Czy wielkość miasta ma znaczenie podczas egzaminu na prawo jazdy?

Koszalin czy Kościerzyna – egzamin na prawo jazdy to zawsze wyzwanie. Podobno liczą się zdolności kursanta, a nie miejscowość, w którym(ej) podchodzi się do egzaminu. Jednak zdania na ten temat są podzielone. Oczywiście jak zwykle prawda leży po środku. Część ludzi uważa, że łatwiej przystępuje się do egzamin(u) na prawo jazdy w mniejszych ośrodkach, inni natomiast uważają, że lepszym wyjściem jest egzamin w większym mieście. Jakie są wady i zalety obu tych opcji?

Pozytywy i negatywy egzaminu w dużym mieście

Bezsprzecznym(ą) atutem egzaminu w dużym mieście jest doświadczenie, które można nabyć w trakcie szkolenia, jak i właściwego egzaminu. Kierowanie pojazdem w większych miejscowościach wiąże się z dużym natężeniem ruchu. Tego typu otoczenie uczy wielu rozmaitych zdarzeń drogowych, które mogą wydarzyć się w przyszłości. Często są to rzadko spotykane zdarzenia. Ponadto im więcej ruchów przećwiczy się pod okiem instruktora, tym łatwiej pójdzie radzenie sobie z nimi w pojedynkę. Duże miasto podsuwa sporo okazji do przetestowania swoich zdolności za kółkiem. Często zakorkowane skrzyżowania okrężne, czy wielopasmowe, skomplikowane skrzyżowania stanowią wyzwaniem(a) dla wielu osób. Nawet tych bardziej doświadczonych.

Poza tym aglomeracje uczą również prowadzenia(e) samochodu wśród autobusami i tramwajami. Normą są tzw. buspasy – wyznaczone tylko dla busów świadczących usługi komunikacji miejskiej bądź taksówek. Inne samochody mają zakaz po nich jeździć w określonych godzinach. Kolejnym codziennym składnikiem wielkomiejskiego środowiska są tramwaje. Kierowca musi być uważny i spoglądać w lusterka. 

Innym atutem prawa jazdy w dużym mieście jest wybór szkół. Większy wybór równa się większe możliwości. Większa rywalizacja między szkołami korzystnie rzutuje na kursantów. Ponieważ aby utrzymać konkurencyjność, szkoleniowcy muszą dostarczać należytą jakość. 

Pozytywy i negatywy egzaminu w małym mieście

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że w małym miasteczku jest wyższa zdawalność. Nawet jeżeli jest to prawdą, należy zastanowić się nad długofalowymi skutkami.

Ucząc się jeździć w mniejszej miejscowości uczeń z dużym prawdopodobieństwem nie spotka tramwajów. Również autobusów i pozostałych pojazdów powinno być mniej. Liczba pieszych także maleje. Generalnie natężenie ruchu jest znacznie mniejsze. Oprócz tego w niewielkim miasteczku mniej będzie wymagających skrzyżowań czy innych niełatwych manewrów. Mniejszy(e) ruch daje więcej czasu na namysł zanim podejmie się decyzję(i) za kierownicą. I oczywiście, powinien to być element pomocny podczas egzaminu. Jednak w tym miejscu pojawia się kolejna sprawa – w jakim celu osoba zdaje egzamin na prawo jazdy? 

Jeśli z prawa jazdy będzie się korzystać sporadycznie, wtedy małe miasteczko wydaje się perfekcyjnym miejscem na egzamin. Mniej aut i pieszych, więcej czasu i spokoju na decyzje – wydaje się łatwe. Jeśli jednak samochód ma służyć często wtedy lepszym(ą) opcją jest większe miasto. Umiejętności, które można posiąść w bardziej ruchliwym mieście, często przynoszą korzyści w przyszłości.

Prawda jest taka, że mimo powyższych dywagacji większość wybierając ośrodek(ku) ruchu drogowego kieruje się miejsce(m) zamieszkania. Ważne jest by miejsce, w którym przystępuje się do egzaminu było jak najbliżej. 

Decyzję o tym, który typ miasta jest lepszy dla egzaminu na prawo jazdy, należy podjąć indywidualnie. Powinno się wziąć pod uwagę preferencje i wskazać cel – do czego będzie służyło prawo jazdy w Kościerzynie po egzaminie. Jeśli ma ono być używane w pracy zawodowej, warto zdobyć jak najwięcej doświadczenia z kierownicą pod okiem instruktorów. Nawet jeśli na początku będzie się popełniane(ć) pomyłki – wnioski z nich wyciągnięte okazują się bezcenne.

Polecane dla Ciebie