Przemysł

Czy miedź i aluminium sprawdzają się jako surowce wtórne?

Współczesny świat jest zdominowany hasłami dotyczącymi ochrony przyrody. Trwa wielka transformacja energetyczna – paliwa kopalne zastępuje się mniej emisyjnymi wiatrem, wodą i słońcem. Odchodzi się także od plastiku. Wszystko to ma na celu spolwienia(e) mających miejsce zmian klimatycznych.

Ponadto, zasoby naturalne, którymi obdarowuje nas Ziemia są zużywane. Wobec zastanych okoliczności, recykling staje się rzeczą nieodzowną.

Segregacja odpadów, którą znamy z naszych osiedli dotyczy także odpadów metalowych. Nie tworzy się jednak na nie specjalnych pojemników. Odpadów metalowych pozbywamy się w skupie złomu. Jest to o tyle dobre, że jeszcze można na tym zarobić. Skupy z chęcią przyjmują każde ilości metali kolorowych, które po obrobieniu mogą dalej odsprzedawać doliczając swoją marżę.

Utylizuj i zarabiaj – jak działają skupy złomu?

Dobrze jest zacząć od stwierdzenia co się chowa pod terminem “metale kolorowe”. Zaliczamy do nich wszystkie metale i ich stopy, które nie posiadają w swoim składzie żelaza. Najpopularniejsze i najczęściej używane metale kolorowe to np. miedź, aluminium czy mosiądz.

Podobnie jak inne odpady podlegające segregacji, metale kolorowe można odzyskiwać. Potrzebne są do tego odpowiednie zasoby i należyta ilość złomu.

Zakupione przez złom metale są segregowane. Następnie po niewielkiej obróbce wysyła się je do hut. Huty przetapiają zezłomowany metal w pełnoprawny produkt. Taki produkt magazynowany jest w magazynach, skąd pokonuje trasę do kolejnych kupców.

Metale, które podlegają takiemu procesowi to głównie metale i stopy, zawierające aluminium, miedź i mosiądz. Są to substancje często i chętnie znajdujące zastosowanie w różnych branżach gospodarki. Ich przymioty chemiczne sprawiają, że mają wiele zastosowań. Co więcej – większość urządzeń, z których korzystamy na codzień w mniejszym lub większym stopniu opiera się na metalach kolorowych.

Miedź oraz aluminium zaliczają się do najdroższych surowców, które można oddać na skupie złomu. Zatem jeśli zostanie nam sporo odpadów warto odwiedzić skup aluminium lub skup miedzi. Warszawa, Wrocław czy Kraków – w każdej miejscowości spotkamy tego typu przedsiębiorstwa.

Do czego wykorzystuje się metale kolorowe?

Metale kolorowe przez wzgląd na swoją wszechstronność są użyteczne w wielu sektorach. Ich ograniczona podaż powoduje, że kreuje się popyt na odzyskane i obrobione surowce.

Odzyskiwanie metali jest kosztochłonnym przedsięwzięciem. Nie zmienia to faktu, że jest to czynność w dalszym ciągu opłacalna. Recykling metali niesie plusy dla każdej z zainteresowanych stron.

Kowalski pozbywa się odpadów z domu i oprócz tego otrzymuje za to pieniądze. Skup aluminium i miedzi pozyskuje pożądany towar. Skup miedzi później zarabia na zakupionym produkcie sprzedając go hutom oraz pozostałym wykazującym zainteresowanie przedsiębiorstwom. Jakie dziedziny gospodarki najchętniej pracują ze skupami? To zależy od tego, czym dany skup się trudni.

Kto kupuje miedź od skupu metali kolorowych?

Miedź zaliczana jest do grupy metali półszlachetnych. Jest stosunkowo miękkim i kowalnym pierwiastkiem. Cechuje się bardzo dobrą przewodnością elektryczną. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest częste używanie jej w różnego typu urządzeniach i instalacjach elektronicznych i elektrycznych.

Najczęściej odzyskuje się ją wtórnie ze starych przewodów i kabli elektrycznych. Spore ilości miedzi znaleźć można też w wodociągach. Z miedzi korzysta chętnie branża budowlana – stosuje ją do produkcji rynien, parapetów i pokryć dachowych. Poza dobrym przewodnictwem elektryczności, miedź też sprawdza się jako wymiennik ciepła. Ta funkcja pozwala odszukać ten materiał w chłodnicach i grzejnikach.

Cena miedzi na rynkach globalnych jest dość duża. Zatem, jeśli po remoncie lub wymianie urządzeń w domu zostało nam nieco tego rudego pierwiastka i chcemy odzyskać część poniesionych kosztów, warto odwiedzić skup miedzi. Warszawa jest miastem, gdzie dostaniemy za kilogram miedzi najlepszą stawkę. Jednak nie ma się czym martwić – niemal wszędzie handel miedzią jest dochodowy.

Skąd odzyskać aluminium i komu je sprzedać?

Aluminium to następny wysoce ceniony metal. Korzysta się z niego w przemyśle lotniczym, stoczniowym, motoryzacyjnym, budowlanym, a nawet spożywczym. Jest plastyczny co pozwala dowolnego zmieniania jego wyglądu. Każdy z nas pił kiedyś colę lub inny napój z puszki – puszki oczywiście wytwarza się z aluminium. Jest to tylko jeden z przykładów wykorzystania tego pierwiastka.

Aluminium można pozyskiwać z elementów samochodów, jak również z różnych elementów konstrukcji maszyn, blach czy instalacji. Wiele osób zbiera też puszki po napojach i w ramach dodatkowego zarobku oddaje je na skup aluminium.

Gdzie skupuje się najwięcej złomu?

Skupy metali kolorowych to często dobrze prosperujące biznesy. Produkcja śmieci, mimo wszystkich apeli nie zmniejsza się. Wobec tego potrzebne są podmioty, które w bezpieczny i odpowiedni sposób zajmą się utylizacją.

Dobrym pomysłem wydaje się otworzyć skup miedzi lub skup aluminium. Warszawa jako stolica mogłaby być dobrą lokalizacją.

Polecane dla Ciebie