Motoryzacja

Rodzaje ubezpieczeń samochodu – sprawdź jakie są


Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC jest to zdecydowanie najpopularniejsza forma ubezpieczenia samochodowego. Nic dziwnego bo ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Przez co posiadacze samochodów przebierają w ofertach ubezpieczycieli. Ubezpieczenie OC musimy wykupić najpóźniej w momencie zarejestrowania samochodu ze względu na to, że samochód wyjeżdżający na drogę musi już posiadać ubezpieczenie OC. Istnieje też ubezpieczenie komisowe samochodu. Jednakże to nazwa potoczna. Większość kierowców używa tego określenia w stosunku do OC krótkoterminowego, którym jest ubezpieczenie OC obejmujące ochroną okres do 12 miesięcy.

Dlaczego potrzebujemy ubezpieczenia OC?

OC jest nam potrzebna w momencie, w którym będziemy uczestnikami wypadku lub kolizji. Z naszego ubezpieczenia, w przypadku spowodowania kolizji będzie wypłacane odszkodowanie drugiemu kierowcy. Jeżeli nie masz OC zostanie zostanie nałożona kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z najnowszych dostępnych danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możemy wywnioskować, że opłata karna za brak ubezpieczenia OC jest uzależniona od kilku rzeczy. Na przykład od brutto wynagrodzenia za pracę, rodzaju pojazdu, rodzaju ubezpieczenia,czy też samego okresu poruszania się bez OC.


Ubezpieczenie AC

Autocasco przeciwnie do OC jest w pełni dobrowolną polisą. Aczkolwiek często sprzedaje się ją w jednym pakiecie z OC. Przepisy nie regulują w żaden sposób stawek ubezpieczenia AC. AC jest to polisa, która daje gwarancję zwrotu kosztów związanych z uszkodzeniem auta bądź nawet jego kradzieżą. Wtedy kierowca może mieć czystą głowę, bo nawet jeśli w czasie parkowanie jego samochód się uszkodzi, ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty.

Polecane dla Ciebie