Przemysł

Formowanie rotacyjne – co to?

Metoda formowania rotacyjnego pozwala na wytwarzanie produktów które są puste w środku. Usługa roto używana jest do tworzenia detali wielkogabarytowych. Przeczytaj nasz tekst aby doinformować się na czym dokładnie to polega.

Formowanie rotacyjne – co to jest?

Formowanie rotacyjne to jedna z technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ta metoda polega na rozprowadzeniu tworzywa sztucznego, i umiejscowieniu go wewnątrz rozgrzanej formy, na jego powierzchni wewnętrznej. W jakim celu stosuje się tę metodę?

Rotomoulding stosuje się do na przykład do produkcji wyrobów plastikowych o różnej grubości ścianek i dowolnych kształtach czy też różne kolory. Produkty otrzymane w ten sposób można wykorzystać w przemyśle, handlu, medycynie, a nawet w rolnictwie.

Czym charakteryzuje się przebieg formowania rotacyjnego?

W trakcie formowania rotacyjnego, forma obraca się w wielu różnych kierunkach, co uniemożliwia równomierny rozkład poddanego temu zadaniu tworzywa. Dzięki temu możliwe jest zachowanie jednakowej grubości ścianek. Wsparciem dla ogrzewającego formę ruchu gazu jest wentylator, jego działanie bardzo pomaga w wyrównaniu temperatury w całej komorze. To natomiast ma duży wpływ na ulepszenie współczynnika wnikania ciepła do formy. Kiedy już forma będzie miała temperaturę umożliwiającą przetopienie i rozpłynięcie tworzywa, pojawia się jej bardzo powolne chłodzenie, ma ono na celu zminimalizowanie wewnętrznych naprężeń i zapobieganie temu, aby powstały zniekształcenia detali.

Jak są zalety formowania rotacyjnego

Formowanie rotacyjne ma wiele zalet. Zaczynając od tego, że rotowane produkty z reguł nie posiadają żadnych rys, albo szwów spawania. Ponadto, formowanie rotacyjne umożliwia produkcję dużych przedmiotów w sposób ekonomiczny.

Polecane dla Ciebie