Nowoczesne technologie

Bezpieczeństwo danych w firmie

W cyfrowym świecie nasze dane są non-stop narażone na różnego typu ataki i niebezpieczeństwa. Internet daje firmom wiele udogodnień, jednak potrafi być też niebezpieczny(a). Przejęte dane mogą być wykorzystane do niecnych celów.

Wobec tego tak istotna jest należyta profilaktyka. Szyfrowanie haseł i udostępnianych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z fundamentalnych działań związanych z bezpieczeństwem danych przedsiębiorstwa.

Szczególnie ważne dla przechowywania danych są rozwiązania chowające się pod zagadnieniem: pamięć masowa. Kopie zapasowe i opcja długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w sytuacji ewentualnych ataków.

Czym jest pamięć masowa?

Pamięć masowa jest jednym z najważniejszych zespołów infrastruktury informatycznej w przedsiębiorstwach. Pozwala trwale gromadzić duże ilości danych przez długi czas.

Dostęp do danych zawartych na urządzeniach pamięci masowej jest o wiele dłuższy. Pozwala to na odtwarzanie informacji nawet po długim czasie. Jest to również zaleta w przypadku wyłączeń prądu czy ataków hakerskich. Pozwala cofnąć się do konkretnego momentu, bez potrzeby skomplikowanego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa przyjmuje najczęściej postać zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone dane ponadto się szyfruje dla wzrostu bezpieczeństwa. Dostęp do nich jest osiągalny nawet bez połączenia sieciowego – pamięć masowa działa w trybie offline.

Mechanizm działania pamięci masowej

Pamieć masowa to pewne rozwiązanie. Jednak by była ona w pełni niezawodna trzeba ją odpowiednio ustawić. Każdy element tworzący infrastrukturę i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być poddany analizie. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie elementy były podwojone. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie rzutowała na funkcjonowanie pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej warto używać oprogramowania kodującego i zabezpieczającego. Nawet, kiedy dane zostaną wykradzione dzięki kodowaniu będą niemożliwe do złamania.

Rynek pamięci masowej stale się rozwija. Wprowadzane są nowe rozwiązania. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich wykradzenie staje się jeszcze trudniejsze.

Kto pomoże nam zabezpieczyć dane firmowe?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku stale przybywa podmiotów, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc chronić dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z obszarów, którymi zajmują się firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko sprawa żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy przekazując swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.