Motoryzacja

Co zrobić podczas stłuczki na parkingu?

Bez wątpienia kolizja na parkingu jest jedną z bardziej kłopotliwych dla posiadacza samochodu sytuacji. Jak możemy zachować się, kiedy nieumyślnie najedziemy na inny pojazd i doprowadzimy do jego uszkodzenia? Czy do stłuczki parkingowej warto wezwać policję? Jak przebiega usuwanie wgniotek w Krakowie w wyniku takiej kolizji?

Zachowanie podczas stłuczki na parkingu

Z całą pewnością kolizja na parkingu to jedna z częstszych sytuacji drogowych. Pomimo że powstałe w jej wyniku szkody zwykle są niezbyt duże, ich likwidacja dużo kosztuje. Do zdarzeń na parkingach najczęściej dochodzi poprzez nieustąpienie pierwszeństwa, nieostrożnego włączania się do ruchu lub próby wciśnięcia się w za bardzo wąskie miejsce parkingowe. W jaki sposób więc unikniemy stłuczki? W pierwszej kolejności należy stosować się do pionowych i poziomych znaków drogowych, wskazujących kierunek jazdy i informują o pierwszeństwie przejazdu. Jeżeli na parkingu brakuje takich oznaczeń, należy kierować się regułą „prawej ręki”. Zgodnie z nią pojazd znajdujący się po prawej stronie kierującego ma pierwszeństwo. Czy wiesz, żę do kolizji na parkingu często dochodzi podczas manewru cofania. Kierowca, który wyjeżdża z miejsca parkingowego, ma ograniczone pole widzenia co skutkuje tym, że może nie zauważyć zbliżającego się auta. W tej sytuacji nietrudno o kolizję. Kto w tym wypadku jest winny? Winnym zdarzenia będzie auto włączający się do ruchu. Pamiętajcie, że zachowanie szczególnej ostrożności nie zawsze jest wystarczające. W związku z czym warto jest poprosić pasażera lub inną osobę obecną na parkingu, aby sprawdziła, czy droga jest wolna i można w bezpieczny sposób opuścić miejsce parkingowe.

W jaki sposób się zachować po kolizji?

W sytuacji, gdy jednak na parkingu uszkodziłeś sąsiedni pojazd, najlepiej poczekaj na jego właściciela albo chociaż zostaw mu dane kontaktowe. Ucieczka z miejsca kolizji jest złym rozwiązaniem, ponieważ grożą Ci poważne konsekwencje – karne i ubezpieczeniowe. Przepisy jednoznacznie wskazują, że uczestnicy stłuczki na drodze nie mogą oddalać się z miejsca wypadku.

Polecane dla Ciebie